T24 yazarı Çiğdem Toker, Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu

T24 Haber Merkezi

Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nün 22.’si, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından oluşturulan seçici kurul tarafından “İnsan hakları ve barış için mücadelede ısrar” teması ile bu yıl; gazeteciler Çiğdem Toker, Metin Cihan ve Şano Ar Tiyatroda Sanat Topluluğu’na verildi. 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. T24 yazarı, gazeteci Toker’in ödülünü Barış Akademisyeni Kuban Altınel verdi. T24 yazarı Çiğdem Toker’in ödülünü, Toker’i temsilen T24 Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Candan Yıldız aldı.


Candan Yıldız (solda) ve Barış Akademisyeni Kuban Altınel (sağda)

Gazeteci Metin Cihan, ödülünü Rabia Naz’ın “ailesi ile siyasi ya da ekonomik güçle örtbas edilen diğer cinayet soruşturmalarının mağdurlarına” adadı. Şano Ar Tiyatroda Sanat Topluluğu’na ödülünü Işıl Özgentürk verdi.


İnsan hakları savunucusu ve yayıncı Ayşenur Zarakolu, ödül töreninde anıldı

Ödül töreninde Zarakolu, şu sözlerle anıldı:

IHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri: Ayşe Zarakolu dört duvar arasındakilerin sesi oldu. Ne deseniz suç olan, emoji kullananların tutuklandığı bir düzendeyiz. Almanya’da Filistin nedeniyle insanların evlerinin basılıyor. Bu da mücadelenin daha fazla güçlü kılınmasını söylüyor bize.

IHD Eş Başkanı Eren Keskin: Ayşe abla yerleşik resmî ideolojiye karşı soykırımı, Kürtleri 90’ların başında konuştu. Kitaplar yayımladı. Ablaydı benim için. Cezaevine girdiğimde annemi “Oranın yemekleri çok güzel. Hep şarkı türkü söylüyorlar” diye rahatlatmıştı. Annesi BBC’nin ilk spikerlerindendi.

THİV Başkanı Ümit Efe: Onur ve cesarete ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde biz de sevdiklerimize benzeyerek çoğalalım.

Ayşenur Zarakolu’nun oğlu Sinan Zarakolu, annesinin 1998’de Uluslararası Yayıncılar Derneği’nin ödülünü vizesi son gün verildiği için Almanya’da alamadığını belirterek, 26 yıl önceki ödül törenine gönderdiği mesajı okudu:

“Biz yasalara değil insanlığın evrensel değerlerine sorumlu hissediyoruz. Beynimize zincir vurulmasına asla izin vermeyeceğiz.”

İsveç’te sürgünde yaşayan,  Ayşenur Zarakolu’nun eşi Ragıp Zarakolu da “direnmeye ve mücadeleye devam” mesajı gönderdi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir